Jak porządnie odpocząć - pościel.

Żyjemy w coraz większym pośpiechu, coraz częściej dopada nas zmęczenie – wydawać by się mogło, że kłopoty z zasypianiem powinny przejść do historii, tymczasem nocna bezsenność atakuje ze zdwojoną siłą i niewielu udaje się jej uciec. Wiesz, o czym mowa? Co wieczór próbując zasnąć, przewracasz z boku na bok, nakrywasz poduszką, przewracasz pościel, liczysz barany, a upragniony sen nie nadchodzi? Zobacz, jak pokonać bezsenność.

 

Walka z bezsennością. Sklep z pościelą radzi.

 


Zmęcz się!
Jednym z najskuteczniejszych leków na kłopoty z zasypianiem jest… wysiłek fizyczny. Im bardziej się zmęczysz w ciągu dnia, tym łatwiej będzie ci zasnąć wieczorem. Postaraj się zapewnić sobie dużą dawkę ruchu – idź na spacer, pobiegaj, zapisz się na siłownię. Jeśli nęka cię bezsenność, jak ognia unikaj popołudniowych drzemek.

Zamknij drzwi do sypialni
Jeśli pół dnia spędzasz w łóżku, jedząc, czytając, oglądając filmy – nic dziwnego, że masz problemy z zasypianiem. Twój mózg nie kojarzy sypialni z wypoczynkiem, jest ona dla niego jednym z wielu miejsc twojej aktywności. Chcesz pokonać bezsenność? Wprowadź zasadę, że łóżko służy tylko do spania.

Przyjrzyj się swojej diecie
Innym czynnikiem mającym wpływ na kłopoty z zasypianiem jest niewłaściwa dieta. Jeżeli jesz kolację tuż przed położeniem się do łóżka, cierpisz na bezsenność, bo twój organizm skupiony jest na trawieniu. Ostatni posiłek postaraj się zjeść najpóźniej dwie godziny przed planowanym pójściem spać. Postaraj się, żeby był lekki i nie zawierał substancji pobudzających, takich jak czekolada. Unikaj kofeiny – kawę i herbatę zastąp naparem z rumianku, melisy albo lawendy.

Zadbaj o odpowiednią temperaturę w sypialni
Być może twoje problemy z zasypianiem są wynikiem złej temperatury w sypialni. Jeśli przez całą noc szczękasz zębami z zimna albo, odwrotnie, czujesz dyskomfort z powodu gorąca – nie dziw się, że nie możesz zasnąć. Postaraj się utrzymać w sypialni temperaturę ok. 18°C – na pewno szybko poczujesz ulgę, a twoja bezsenność minie!

Postaw na relaks
Kiedy zbliża się pora snu, postaraj się wyciszyć. Nie odpisuj na służbowe mejle, nie przeglądaj portali społecznościowych, wyłącz telewizor. Postaraj się ograniczyć do minimum źródła sztucznego światła. Skuteczne sposoby na bezsenność? Relaksująca kąpiel (najlepiej z dodatkiem olejku lawendowego), dawka spokojnej muzyki, ulubiona książka.

Jak widzisz, walka z bezsennością nie musi być bardzo uciążliwa. Czasami wystarczy zmienić kilka nawyków, zmienić pościel żeby kłopoty z zasypianiem minęły. Być może przyczyna twoich nocnych męczarni nie jest aż skomplikowana, jak myślisz. Proste sposoby na bezsenność mogą zdziałać cuda, jeśli tylko będziesz się do nich stosować.